«Петро Толочко – патріарх національного краєзнавства»

 

(з досвіду роботи КЗ БРР «Броварська РЦБС»)

Відзначення у 2018 році 100-річчя Національної академії наук України, яка є унікальним інтелектуальним надбанням Українського народу, співпало з ще однією знаменною датою – 80-річним ювілеєм відомого історика та археолога, почесного директора Інституту археології НАН України, академіка НАН України, доктора історичних наук, професора Петра Петровича Толочка.

           З нагоди відзначення цих ювілейних дат у центральній районній бібліотеці КЗ БРР «Броварська РЦБС» відбувся тематичний захід «Петро Толочко – патріарх національного краєзнавства», який підготувала й провела бібліотекар відділу обслуговування Броварської ЦРБ, керівник любительського клубу «Юний краєзнавець» Ольга Іванівна Шаповал.

Гостями стали студенти Броварського реабілітаційного центру «Перемога», яких задля знайомства з бібліотекою запросили на екскурсію. Особливу увагу відвідувачів привернули Музей книги, народознавча світлиця та Шевченківська вітальня.

Після зворушливого виконання викладачем КЗ БРР «Школа естетичного виховання» Броварського району Світлани Бахметової загальновідомої пісні «Як тебе не любити, Києве мій» (сл. Д. Луценка, муз. І. Шамо), слухачі були зачаровані несподіваним віденським вальсом співачки та одного із запрошених студентів.

Після вступного слова присутні прослухали цікаву розповідь про академіка Петра Толочка, якому вдалося науково обгрунтувати, що в X столітті Київ випереджав за розвитком інші європейські столиці та був надзвичайно багатим і сильним містом.

Петро Толочко 30 років очолював Інститут археології НАН України, є автором понад сотні наукових праць та десятка історичних книг періоду Київської Русі. Загалом 15 років академік провів в археологічних експедиціях. Він відновив археологію древнього Києва, яка через різні причини, зокрема, після репресій 30-х років ХХ століття, була повністю знищена. Петру Толочку вдалося навіть уточнити історичний вік Києва та спростувати деякі факти щодо перших його поселень.

Незабутні враження у студентів залишив перегляд тематичного фрагменту авторської програми українського журналіста «В гостях у Дмитра Гордона» та дозволив краще зрозуміти громадянську позицію відомого українського історика Дмитра Толочка, який має мужність говорити про те, що його хвилює, так, як він вважає за потрібне.